آیةالله حاج شیخ مجتبی(روح الامین) کلباسی فرزند آیة‌الله حاج شیخ اسماعیل در سال 1336 ش متولد شد. پس از گذراندن دوران نوجوانی با پیشنهاد پدرش، به شهرکرد رفت و سال اول طلبگی را نزد عالمان آن خطه همچون مرحوم نورالهی و مرحوم شریعتی طی کرد. بازگشت او به اصفهان همراه با شاگردی حضرات آیات حاج سید احمد امامی، حاج سید حسن امامی و حاج شیخ علی اکبر فقیه در مدرسه ذوالفقار بود و ادبیات عرب و منطق و عقاید را از آنان آموخت. در سال 1353 شمسی برای ادامۀ تحصیل به شهر مقدس قم هجرت کرد و فقه و اصول و تفسیر و فلسفه را از حضرات آیات دوزدانی، انصاری شیرازی، سبحانی، خزعلی، مشکینی و مظاهری تعلیم دید. در سال 1356 شمسی پدر خود را از دست داد و از همان دوران تب و تاب انقلاب کشور ایران خاصه شهر قم را به عنوان پایگاه انقلاب اسلامی فرا گرفت. ایشان با حضور در مبارزات با رژیم ستم شاهی پهلوی در فروردین 1357دستگیر و زندانی شد و پس از آزادی تا زمان پیروزی انقلاب جزء فعالان در این جبهه محسوب می‌گردید. پس از تشکیل حکومت اسلامی به رهبری امام خمینی؟رح؟ در بهمن 1357 شمسی در فعالیت‌های جهادی و کمیته‌های مردمی و امور سازندگی و مدرسه سازی و... در بین روستاهای دور افتاده و عشایر مختلف شرکت جست و با گروه‌های متشکل به مشکلات آنان رسیدگی می‌کرد. 


​​​​​​​
سال 1359 شمسی مجدداً به قم بازگشت و در دانشگاه قم پذیرفته شد. در این دوران از اساتید ارجمند و آیات عظام مکارم شیرازی، سید محمود هاشمی شاهرودی، جعفر سبحانی، دکتراحمد احمدی، شهید دکتر باهنر، دکتر شریعتمداری و بزرگانی دیگر بهره برد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی دبیری الهیات و معارف اسلامی گردید. ایشان در سال 1360 شمسی با صبیّه عابد صالح حاج عبد الرزاق زین الدین ازدواج کرد. پدر همسر ایشان دو پسر خود شهید مهدی زین الدین فرماندۀ لشکر حضرت علی بن ابیطالب؟ع؟ قم و شهید مجید زین الدین را تقدیم اسلام و مکتب اهلبیت؟عهم؟ کرده است. 
حاج شیخ مجتبی کلباسی مدتی در عقیدتی سیاسی نیروی هوایی تهران مشغول ترویج و تبلیغ مکتب اهل‌بیت؟عهم؟ شد.
وی با بازگشت مجدد به شهر قم، به استخدام وزارت آموزش و پرورش در آمد و هم زمان با تدریس معارف اسلامی در دبیرستان‌های قم و تربیت معلم، در دروس خارج فقه آیات عظام شیخ محمد فاضل لنکرانی، شیخ جواد تبریزی، شیخ حسینعلی منتظری و شیخ جعفر سبحانی شرکت نمود. هم‌چنین برای فراگیری حکمت متعالیه چند سال محضر آیةالله حسن حسن زاده آملی را درک کرد.  
درهمان دوران دعوت به همکاری جهت تکمیل و تدوین پژوهش گرایانه تفسیر راهنما گردیدو در مدت 14سال مسئولیت گروه‌های تفسیری و تحقیق قرآنی و نگارش تفسیرراهنما و سپس نمایه سازی آن با عنوان فرهنگ قرآن در حدود 40 جلد تدوین و چاپ شد.​​​​​​​
تألیفات ایشان عبارت است از:
1-تفسیر راهنما: پژوهش قرآنی گروهی که جلد 10 آن کامل از خود ایشان است.
2-یکصد پرسش وپاسخ پیرامون نماز
3-راه بی نیازی 
4-زکات در اندیشه‌ها
5-شرحی بر دعای عهد
6-جزیره (این اثر پژوهشی نودرباره جزیره خضراء است.)
7-تفسیر آیات مهدویت 
8-تفسیرموضوعی آیات مهدویت
9-آیه‌های نور
10-واژه‌های نور (توضیح واژه‌های قرآنی)
11-مهارت‌های بیا ن تفسیر

فعالیت‌های پژوهشی ایشان نیز عبارت‌اند از:
 1-معجم بحارالانواردر 02 جلد که به صورت تحقیق و تألیف در قالب یک طرح پژوهشی گروهی توسط انتشارات دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم به چاپ رسید.
2-تفسیر راهنما در 02 جلد که به صورت تحقیق و تألیف در قالب مدیر علمی پروژه توسط مرکز فرهنگ وتبلیغ حوزه علمیه قم تدوین وبه چاپ رسید.
3-واژه‌های نور در قالب تحقیق و تألیف به منظور بررسی لغات قرآنی 
4-تفسیر همراه در 51 جلد جهت استفاده عموم مردم جهت آشنایی با تفسیر قرآن در قالب یک پروژه پژوهشی گروهی به چاپ رسید.
5-نرم افراز توشه تبلیغ به منظور آماده کردن مواد خام تبلیغی برای مبلغین 
6-نرم افزار موضوعی تفسیر نور توسط مرکز کامپیوتری حوزه 
7-واژه‌های نور در حوزه لغات قرآنی به صورت تحقیق 
8-نرم افزار پرسمان در حوزه معارف به منظور پاسخگویی به سوالات دانشجویان در این حوزه توسط نهاد رهبری در دانشگاه‌ها 
9-نرم افزار تبیان 3 اولین نرم افزار تفسیر موضوعی قرآن به منظور تألیف تفسیر راهنما به همت نهاد دفتر تبلیغات حوزه
01-نرم افزار نیاز به منظور آشنایی با جوانب مختلف نماز و مسائل مترتبه به آن 
11-زکات در اندیشه‌ها به منظور ترویج فرهنگ پرداخت زکات 
21-درمان فقر به صورت تألیف و تحقیق
31-مدیر مسئول مجله علمی ترویجی انتظار (این مجله در حوزه فرهنگ مهدویت از سال 1382تا کنون بالغ بر42مجلد توسط مرکز تخصصی مهدویت به چاپ رسیده است.)
14-مدیر مسئول مجله امان زمان (این مجله در حوزه فرهنگ مهدویت برای قشر جوان توسط انتشارات مرکز تخصصی مهدویت از سال 1383 تا کنون بالغ بر 42مجلد به چاپ رسیده است.)
15-مدیر مسئول مجله نیایش به منظور آشنایی با فرهنگ نماز توسط انتشارات ستاد اقامه نماز از سال 1388 تا کنون به چاپ رسیده است.
16-مدیر مسئول مجله اذان به منظور آشنایی با فرهنگ نماز توسط انتشارات ستاد اقامه نماز از سال 1388 تا کنون به چاپ رسیده است.
17-مدیر طرح پژوهشی طرح تألیف دانش نامه و دایره المعارف قرآن در سال 57
18-مدیر طرح پژوهشی دانش نامه تبلیغ در سال 1388
19-مدیر طرح پژوهشی و تهیه کننده فیلم معجزه قرآن پیرامون شخصیت کربلایی کاظم
20-مدیر طرح آموزشی معارف مهدوی شبکه معارف در سال 392 
21-طرح علمی آموزشی تبلیغی برنامه فرهنگی به سوی ظهور توسط شبکه 2سیما
22-مدیر طرح پژوهشی تفسیر آیات مهدویت با همکاری کار گروه تخصصی مهدویت
23-مدیر طرح پژوهشی تفسیر آیات نماز با همکاری کارگروه تخصصی نماز
ایشان تا کنون در سمت ها ومسئولیت‌هایی در ترویج و نشر فرهنگ مکتب اهلبیت؟عهم؟ نقش ایفا کرده است که عبارت‌اند از:
1-مدیر مراکز تخصصی حوزه‌های علمیه (از سال 1394 تا سال 1397)
2-ریاست مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی (از سال 1396تا کنون)
3-ریاست مؤسسه آموزش عالی راغب اصفهانی(از سال1396تا کنون)این دانشکده که به همت ایشان وبعضی از اساتید دانشگاه در اصفهان تأسیس شده و دانشجویان آن در 40رشته و گرایش تحصیلی مشغول تحصیلات عالیه می‌باشند.
4-قائم مقام بنیاد فرهنگی مهدی موعود؟عج؟ از سال 1382تا سال 1393
5-مدیرمرکز تخصصی مهدویت از سال 1389تا سال 1394
6-قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور از سال 1389تا سال 1394
7-دبیر ستاد تفسیر کشور از سال 1372تا سال 1382
8-مشاور مدیر حوزه‌های علمیه در حوزه تفسیر قرآن کریم
آیةالله حاج شیخ مجتبی کلباسی در ایام تبلیغی ماه محرم و... در مسجد رکن الملک امامت جماعت و سخنرانی داشته و مؤمنین و نمازگزاران این مسجد سالیانی در شب‌های جمعه از نوای گرم ایشان در مراسم دعای کمیل بهره برده‌اند

آیةالله حاج شیخ مجتبی کلباسی اشتری 
​​​​​​​