مرحوم آیةالله حاج شیخ اسماعیل کلباسی در روز عید قربان سال 1322 ق/1283ش متولد شد، پس از دوران طفولیت، ادبیات عرب را از شیخ میرزا حسن قاضی عسکر آموخت، چند سالی نزد پدر خود و میرزا یحیی مدرس و شیخ علی یزدی منطق، فقه و اصول را تعلیم گرفت. آنگاه برای ادامه تحصیل به مشهد هجرت نمود و در آنجا نزد علمایی چون فاضل بسطامی، حاجی محقق، شمس، ادیب نیشابوری و آیةالله حاج شیخ احمد کفایی خراسانی فرزند آخوند خراسانی دروس منطق و معانی و بیان و اصول فقه را نیز آموخت و جهت تحصیل فلسفه به درس آیةالله آقا بزرگ حکیم حاضر شد. 
سپس به اصفهان بازگشت و سال‌ها در مجلس درس آیات عظام حاج سید مهدی درچه‌ای، حاج سید علی نجف آبادی، آقا سید محمد نجف آبادی، حاج آقا صدر کوهپایه‌ای، شیخ محمود مفید و حاج شیخ محمدرضا نجفی حاضر شده و یادگیری فقه و اصول و حکمت را نزد این بزرگان ادامه داد.
در زمان رضا شاه، رژیم شاهنشاهی حاج شیخ اسماعیل کلباسی را خلع لباس نمود و مدتی او را به جرم دفاع از حریم اسلام و انتقاد از حکومت پهلوی بازداشت و زندانی کرد. 
حاج شیخ اسماعیل کلباسی بعد از آزادی، با لباس و کلاه پهلوی در درس آیةالله حاج سید مهدی درچه‌ای و دیگر علماء شرکت می‌نمود. ایشان مثل بسیاری دیگر از علماء سختی‌های دوران رضاخان را به جان خرید و بار دیگر لباس روحانیت را به تن کرد. وی در سال 1351 قمری در تهران رحل اقامت افکند و حدود دو سال در درس خارج فقه و اصول آیةالله میرزا محمدطاهر تنکابنی و میرزا محمدمهدی آشتیانی حاضر شد و با توشۀ علمی جدید بار دیگر به اصفهان مراجعت نمود و در این شهر مشغول تدریس و تربیت شاگردان و موعظه مردم با بیانات جذاب و شیوا شد. 
حاج شیخ اسماعیل کلباسی در سحرگاه شب‌های جمعه در مسجد رکن‌الملک دعای کمیل می‌خواند و در سحر گاه شب‌های رمضان در مسجد چاره دردشت دعای ابو حمزه ثمالی قرائت می‌نمود و حالات عرفانی او جاذبه معنوی زیادی داشت.


مشایخ اجازه:
علما و مراجعی که برای آیةالله حاج شیخ اسماعیل کلباسی اجازه نقل روایت و اجازه در امور حسبیه نوشته‌اند عبارت‌اند از:
آیات عظام محمدحسین آل کاشف الغطاء، حاج سید محمود شاهرودی، حاج شیخ محمدرضا کلباسی، آخوند ملاّ حسین فشارکی، حاج سید محمد نجف آبادی و میرزا محمّدتقی شیرازی  
آثار و تألیفات:
1- زیارتگاه اهواز، در شرح حال علی بن مهزیار اهوازی 
2- حواشی و اضافاتی بر کتاب انیس‌اللیل در شرح دعای‌کمیل
3- ترجمه و شرح کتاب نفس المهموم حاج شیخ عباس قمی در مصائب سیدالشهداء؟ع؟ 
4- کتاب عشریه در شرح حال حضرت فاطمه زهرا ؟عها؟
5- شرح کتاب مدارس حاجی سبزواری در اسرار احکام اسلام.

وفات:
آیةالله حاج شیخ اسماعیل کلباسی در مدت عمر خود یازده بار به سفر حج و چند مرتبه به عتبات عالیات مشرف گردید و سرانجام در شب 27 رمضان سال 1397 قمری /20 شهریور 1356 شمسی در سن 73 سالگی رحلت نموده و در مقبره خانوادگی صحن اول مسجد رکن الملک دفن گردید. ایشان در زمان حیات خود قبر خود را آماده و مهیّا نمود و در قبر خود دعای کمیل می‌خواند و گریه می‌کرد. 
پیکر ایشان از مسجد سید به مسجد خیاط‌های بازار و سپس به سمت تخت فولاد و مسجد رکن الملک تشییع با شکوهی گردید و جلسات ترحیم در مساجد مذکور و مسجد حکیم و مسجد تکیه بر پا گردید. آیةالله حاج شیخ مجتبی کلباسی تنها فرزند روحانی ایشان و  حاج آقا مهدی مظاهری، حاج سید فضل‌الله تجویدی، حاج شیخ اسدالله جوادی (گورتانی) از شاگردان حاج شیخ اسماعیل کلباسی بوده‌اند.

​​​​​​​

زندگی‌نامه آیةالله حاج شیخ اسماعیل کلباسی اشتری
​​​​​​​