مدرسه علمیه مالک اشتر

یکی دیگر از بناهای مذهبی فرهنگی که به همت والای آیةالله احمد کلباسی اشتری بنا نهاده شده، مدرسه علمیه مالک اشتر می‌باشد.
این مدرسه که در منتهی الیه باغ والهیه و در ضلع شمال غربی مسجد رکن الملک واقع شده است؛ در اصل منازل مسکونی اطراف باغ والهیه بوده که به همت ایشان در سال 1385 به مساحت 1200 مترمربع خریداری گردید. 
در سال 1388 عملیات تخریب و ساخت مجموعه آغاز گردید و با تأسیس مدرسه علمیه مالک اشتر در سال 1394 این مجتمع جایگزین ساختمان مدرسه علمیه رکن الملک شد. امروزه از بنای مدرسه رکن الملک به عنوان حجره و اسکان طلاب استفاده می‌‌شود.
بعد از تکمیل ساختمان حوزه علمیه، باغ والهیه به مدرسه متصل گردید و ورودی اصلی مدرسه جدیدالتأسیس از باغ والهیه در نظر گرفته شد. هم اکنون سردری با شکوه برای مدرسه علمیه مالک اشتر و باغ والهیه ساخته شده که با کاشی‌کاری‌ها و آجرنماهای سنتی تزئین گردیده است.​​​​​​​

این مدرسه دارای معاونت‌های آموزش، پژوهش، تهذیب و تبلیغ و اداری مالی می‌باشد:
 
1- معاونت آموزش
مدرسه علمیه مالک اشتر، در سه طبقه و با امکانات نسبتاً به روز علمی و پژوهشی از مدارس معاصر شهر اصفهان‌ بوده که در آن دروس مقدمات، سطوح عالی و درس خارج حوزه تدریس می‌گردد. 
هم اکنون در این مدرسه بیش از 300 نفر از طلاب علوم دینی و 80 نفر اساتید و محققین حوزه علمیه و بیش از 20 نفر کادر اداری اشتغال به تحصیل و تدریس و خدمات رسانی مشغول می‌باشند.

2- معاونت پژوهش
این معاونت در مسیر وظایف تعیین شده خود، اهدافی را دنبال می‌کند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به  تدوين نظام جامع پژوهشى «حوزه تحول خواه» و تهيه طرح‏ها و مطالعات توسعه‌اى،  نهادينه ساختن و تمركز پژوهش‏هاى فردى و گروهى و هم‌چنین  آسيب‏شناسى، ترميم و ساماندهى پژوهش‌‏هاى طلاب و فضلاء اشاره کرد.
این معاونت در راستای تربیت طلاب پژوهشگر و پاسخگو به مسائل علمی در زمینه‌های مختلف با برگزاری دوره‌ها و نشست‌های علمی، پژوهشی تلاش می‌کند.
طرح پژوهشی نباء ویژه مبلغین، گفتمان طلبه عصر امام خمینی ره، کانون طب، کانون اقتصاد اسلامی و ... از جمله کانون‌های علمی پژوهشی این مدرسه می‌باشد.

3-معاونت تهذیب و تبلیغ 
مهم‌ترين رسالت معاونت تهذيب و تبلیغ، تعميق و گسترش ارزش‌های اخلاقی در بین طلاب مدرسه می‌باشد. با اين وجود، وظايف ديگری همچون نشر فرهنگ قرآن و عترت علیهم السلام در حوزه، سامان دهی امور فرهنگی، افزايش آگاهی‌های سياسی و اجتماعی طلاب، ارائه خدمات مشاوره‌ای، ارتقای سطح تربيتی و فرهنگی خانواده‌های حوزوی و هم‌چنین تبلیغ در ایام محرم، صفر، رمضان و فاطمیه نيز برعهده این معاونت می‌باشد. 
طلاب مدرسه علمیه مالک اشتر در ایام تبلیغی به نقاط مختلف استان و مناطق محروم اطراف اعزام گردیده و به فعالیت‌های تبلیغی و ارشادی در سال‌های گذشته پرداخته‌اند. 

4- معاونت اداری مالی

بنای این مجموعه شامل موارد ذیل می‌باشد:

1- دفاتر اداری و  20 کلاس درس
2- سالن اجتماعات 
3- مؤسسه رسانه، فضای مجازی و تبلیغ بین الملل
4-باشگاه ورزشی و بدنسازی
5-آشپزخانه و سلف غذاخوری
6- کتابخانه تخصصی علوم حوزوی
كتابخانه تخصصی علوم حوزوی مزین به نام آیةالله العظمی علامه محمدرضا کلباسی اشتری، با هدف ارائه كتاب‌های موضوعی ادبیات عرب، علوم قرآنی، حدیث، كلام و فلسفه، فقه و اصول و تاریخ و ... به همت حاج شیخ احمد کلباسی در سال 1395 در ضلع غربی مدرسه علمیه مالک اشتر تأسیس شد و با افزوده شدن ساختمان جدید مجموعه و انتقال كتابخانه به مكان جدید، ارائه خدمات بیشتر و متنوع به محققین در نظر گرفته شد. 
این کتابخانه با دارا بودن بیش از 15 هزار نسخه تخصصی علوم حوزوی در خدمت طلاب و فضلای حوزه علمیه بوده و هم اکنون این كتابخانه، جدیدترین منشورات حوزوی سایر کشورهای اسلامی را تهیه كرده و در دسترس قرار می‌دهد.

​​​​​​​​​​​​​​

​​​​​​​
​​​​​​​